Pozbądź się strachu przed zmianą pracy raz na zawsze!

Przyznaj… po prostu czujesz to…

Coś ciągnie Cię do dokonania zmiany w swoim życiu zawodowym by zacząć w końcu robić to co zawsze chciałaś.

W gruncie rzeczy chcesz tego tak bardzo, że inicjatywa ta dominuje większość Twoich myśli.

Coraz częściej odczuwasz to śmieszne uczucie w brzuchu, gdy tylko myślisz o rozpoczęciu działalności, która jest bliska Twojemu sercu.

Ale…

Jednocześnie boisz się, że jak tylko wypowiesz swój pomysł na głos, znajomi i rodzina pomyślą, że jest to szalony sposób na życie i będą Cię od niego odwodzić.

Już słyszysz ich krytykę w uszach oraz ukryte uśmiechy, dowodzące jak bardzo śmieszny i niepoważny wydaje się Twój pomysł.

W konsekwencji sama próbujesz przekonać siebie o ich racji myśląc, że pomysł zmiany pracy jest naiwny i dość ryzykowny… poddając się bez walki o swoje marzenia.

Z tym, że cały problem nie tkwi w Twoim marzeniu…

….ale w Twoich obawach przed jego osiągnięciem.

Dlaczego boisz się zmienić obecną pracę?


Zastanawiałaś się kiedyś nad tym jak zaskakujące jest podejście najbliższego otoczenia w okresie dzieciństwa, gdy na pytanie: „kim chcesz być w przyszłości”? bez względu na poziom abstrakcji naszych odpowiedzi, pomysły na naszą przyszłość zawodową spotykały się z zachwytem i wsparciem.

Jednak całkowicie odwrotny schemat zachowania panuje, gdy na to samo pytanie udzielamy odpowiedzi w dorosłym wieku.

Najczęściej na wyrażenie chęci wyboru innej ścieżki kariery niż powszechnie akceptowana, zderzamy się z falą rozczarowania oraz natychmiastowymi poradami i pouczeniami aby wybrać jakiś „normalny” zawód, który zapewni nam bezpieczną przyszłość i stabilizację. 

Dzięki skuteczności tym poradom koszt jaki ponosimy starając się zadowolić innych i naiwnie spełniając społeczne oczekiwania jest wysoki i przejawia się w wykonywaniu przez nas zawodu do którego wcale nie czujemy powołania i który tylko będzie nas uwierać przez połowę naszego życia.

Prawdziwe piekło zmusza do działania, ale wszystko łagodniejsze jest znośne, jeśli sobie to odpowiednio wytłumaczymy”.

T. Ferriss 

Dlatego być może nadeszła chwila w której, czujesz, że doszłaś do granic wytrzymnałości w obecnej pracy.

Uświadomiłaś sobie, że kierunek Twojej kariery wymaga zmiany.

I nawet przez chwilę byłaś zmotywowana do złożenia listu rezygnacyjnego.

Więc co Cię powstrzymuje?

Na podstawie książki T. Ferriss „4-godzinny tydzień pracy” jest kilka głównych lęków przed dokonaniem zmiany pracy, które powodują, że decydujemy się przedłużyć nasz pobyt na tonącym statku.

Strach przed utratą płynności finansowej


Podczas rozpatrywania opcji dokonania zmiany pracy, pewnie martwisz się, że w trakcie tego procesu nie będzie Cię stać na opłacenie rachunków i że stracisz płynność finansową.

Jednak jest to mylne przekonanie, ponieważ Twoim celem jest właśnie znalezienie pracy, która zapewni Ci (być może nawet wyższy niż dotychczas) dochód!

Różnica będzie jednak polegać na tym, że jedna trzecia Twojego czasu, który przeznaczany jest na życie zawodowe, nie będzie marnowana na odliczaniu minut do wybicia godziny 17:00 na zegarze, następnie odliczaniu dni do weekendu aby w końcu dotrwać do wakacyjnego urlopu.

Zobacz również: 5 zaskakujących powodów dlaczego utknęłaś w pracy, której nie cierpisz

Praca, w końcu oprócz podstawowych funkcji jakimi jest zapewnienie Ci dochodu, ma przynosić Ci przyjemność i zadowolenie każdego dnia.

Po drugie zawsze możesz rozpocząć swoje poszukiwania będąc jeszcze w obecnym miejscu zatrudnienia.

Tym samym zapewniając płynne przejście do innego źródła dochodu, którego Twoje konto nawet nie poczuje.

A na koniec…

Nawet jeżeli przez chwilę Twoja płynność finansowa będzie zachwiana możesz przez krótki czas żyć z oszczędności i w imię poszukiwania lepszej przyszłości. ograniczyć swoje dotychczasowe przyzwyczajenia, które zwykle pewnie zwiększały Twoje wydatki.

„Poświęcić określoną liczbę dni, w których będziesz zadowolona z najskromniejszego, najtańszego życia i najprostszego ubioru, na zadawanie sobie pytania: Czy to jest to czego właśnie się obawiam?”

Seneka

Myślisz, że Twoje odejście z pracy jest trwałe i nieodwracalne


Boisz się, że jak odejdziesz z pracy nie będzie już odwrotu?

Zawsze bez większego wysiłku możesz wrócić do momentu, w którym byłaś kontynuując swoją wcześniejszą karierę, dlatego praktycznie nie ma żadnego ryzyka w podjęciu próby znalezienia ścieżki prowadzącej do realizacji siebie w nowym zawodzie,

Jest za to olbrzymi potencjał, który może zmienić Twoje życie na lepsze.

Niestety odejście z pracy lub bycie tymczasowo bez etatu często postrzegane jest przez nas same jako klęska. Jednak może nabierzesz innego podejścia do tej kwestii, gdy uświadomisz sobie, że pewnie będziesz stale pracować w trakcie najbliższych 30-40 lat swojego życia…

…więc biorąc pod uwagę powyższą perspektywę, czym jest ten krótki okres zmian, który może zmienić Twoje kolejne lata pracy tylko na lepsze?  

Luka w doświadczeniu i w życiorysie


Boisz się, że na rozmowie rekrutacyjnej ktoś przekreśli Cię z powodu przerwy w zawodzie?

…Jakby całe Twoje doświadczenie oraz wiedza miały w ciągu np. roku wyparować, a Ty o wszystkim zapomnieć, nie będąc w stanie wdrożyć się ponownie w wcześniej wykonywany zawód.

Chyba nie ma nic bardziej mylnego od przekonania, że nie możemy wrócić do swojego zawodu, od którego na chwilę odeszłyśmy.

Czas przeznaczony na poszukiwanie innych wartościowych i ciekawych przeżyć może zostać wykorzystany na Twoją korzyść w trakcie rozmowy rekrutacyjnej, jeżeli postanowisz o taką aplikować.

Wszystko jest kwestią odpowiedniej prezentacji swojej osoby oraz argumentacji danych wyborów przed osobą rekrutującą Cię.

„Człowiek tak naprawdę nie potrzebuje stanu pozbawionego napięć, lecz zmagań i dążenia do szczytnego celu, realizacji dowolnie wybranego zadania.”

V. E. Frankl 

Jak reagujesz na strach przed zmianą pracy?


Główną barierą przed zmianą pracy jest nasz strach…

 • boimy się rzucić obecną pracę…
 • boimy się porażki…
 • boimy się, co pomyślą najbliżsi o nas i jak im wytłumaczyć nasze działanie…
 • boimy się że nie będziemy miały wystarczająco pieniędzy na rachunki i jedzenie….
 • boimy się o utratę pozycji społecznej wraz z rezygnacją z danego zawodu…
 • a najbardziej boimy się możliwości, że same możemy popełnić błąd, próbując odnaleźć swoje szczęście w innym zawodzie…

W konsekwencji w odpowiedzi na powyższe obawy przed zmianą pracy wiele czasu i energii poświęcasz na to, aby przekonać samą siebie, że:

…Ci się nie uda,

…Twój pomysł nie ma sensu,

…nie jesteś wystarczająco dobra,

…musisz najpierw coś osiągnąć zanim zaczniesz spełniać swoje marzenia,

…musisz jeszcze się wiele nauczyć,

…czas nie jest właściwy na zmianę,

…i pewnie jest jeszcze wiele innych wymówek, które znajdują się na indywidualnej liście każdej z nas…

Przyznaj…

Tworzenie wymówek jest o wiele łatwiejsze niż rzeczywiste podjęcie próby działania!

Ale nie martw się!

Nic dziwnego, że się boisz…

Wyspecjalizowałaś się w danym zawodzie, poświęcając na to kilka lat, a teraz uświadomiłaś sobie, że to nie jest to co tak naprawdę chcesz robić.

Jest to przerażające uczucie!

Jednak na końcu chodzi o to aby mieć śmiałość i odwagę w podjęciu próby znalezienia zawodu, który odzwierciedla Twoje wewnętrzne potrzeby.

Wcale nie musisz na początku zdobyć kierunkowego wykształcenia, kolejnych lat doświadczeń czy dodatkowych formalnych kwalifikacji, aby wykonywać zajęcie, które sprawia Ci przyjemność.

Musisz tylko zacząć!

Cała reszta przyjdzie z czasem, ponieważ naturalnie będziesz chciała być coraz lepsza w tym co robisz poszerzając swoją wiedzę na wszelkie sposoby.

Zobacz również: 10 sposobów jak stać się ekspertem w swoim zawodzie (bez drogich i czasochłonnych szkoleń)

 „Ciężar pogoni za sukcesem można zastąpić lekkością, którą poczujesz, uświadomiwszy sobie, że jedyne reguły i ograniczenia to te, które sami dla siebie ustalamy”.

T. Ferriss

Krokiem przybliżającym Cię do spełnienia zawodowego jest ciągłe dążenie do czegoś – nieważne do czego, ważne aby to sprawiało Ci przyjemność i satysfakcję.

Jest zbyt wiele kobiet, które nie są zadowolone ze swojej pracy, które w szaleńczym pędzie próbują połączyć swój zawód z życiem rodzinnym lub które chcą się rozwijać w obecnym miejscu pracy ale napotykają bariery na rynku pracy.

Jakimś sposobem również Ty zostałaś wciągnięta w rutynę życia zawodowego, do którego czujesz, że nie należysz.

A więc zamiast stale próbować się dostosować do środowiska, które staje Ci się coraz bardziej obce, zacznij planować swoje wyjście i wybierz inną – bliższą Twojemu sercu – drogę!

By stłumić Twój strach przed zmianą oraz wzbudzić w Tobie odwagę i inspiracje do dokonania zmian w Twoim życiu zawodowym zapraszam Cię do zapoznania się z inspirującymi historiami, kobiet które znalazły się w podobnym momencie w życiu, w którym prawdopodobnie znajdujesz się teraz Ty.

Mam nadzieję, że wzburzone historie zawodowe z różnych branż innych kobiet dodadzą Ci odwagi, wytrwałości oraz uporu w trakcie dążenia do swojej wymarzonej ścieżki rozwoju!

Razem możemy wzburzyć ocean naszych zawodowych możliwości!

Natalia Kłubko

Specjalistka ds. HR i Rekrutacji dzieląc się wiedzą, doświadczeniem jak i praktycznymi wskazówkami, pragnie pomagać kobietom znaleźć inspiracje oraz upór w dążeniu do odnalezienia satysfakcjonującej ścieżki rozwoju zawodowego.

Wzburzone Wody są miejscem gdzie znajdziesz praktyczne wskazówki dotyczące zmiany ścieżki kariery oraz inspirujące historie innych kobiet, które odważyły się podążać swoją wymarzoną ścieżką zawodową i dzielą się swoim doświadczeniem, aby dodać Ci odwagi, wytrwałości oraz uporu w odkrywaniu różnych możliwości zawodowych.

Wszystko po to abyś w pełni wykorzystała swój potencjał oraz odnalazła radość i satysfakcję podczas swojej podróży w trakcie życia zawodowego, bo życie jest za krótkie aby je marnować na pracę, której nie lubimy!

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

 • Asia Sulo

  Jakże bliski mi obecnie temat…jestem na etapie…niby wszystko mam ale to jednak nie to… będę zmieniać życie-trzymajcie kciuki:)

  • Chyba znam ten stan 😉
   Życzę powodzenia w dokonywaniu zmian!
   Jeżeli Asiu chciałabyś się podzielić swoją wzburzoną historią zawodową, gdy będziesz gotowa to zapraszam do zdradzenia szczegółów poprzez udzielenie wywiadu, aby dodać odwagi innym w dokonaniu pierwszego kroku 🙂
   Pozdrawiam!!!