Jak dostać podwyżkę bez podlizywania się szefowi i błagania o nią?

Koniec miesiąca i kolejna wypłata wpłynęła na Twoje konto…

… i kolejny raz uważasz, że powinnaś zarabiać więcej.

Wykonujesz dodatkową pracę ponad swoje podstawowe obowiązki ale nikt tego nie docenia.  

Co gorsze, zakres Twoich obowiązków rośnie niestety niewspółmiernie do liczby pokazującej się co miesiąc na Twoim koncie.

A Ty myślisz… że pewnie musisz pracować jeszcze ciężej, żeby ktoś wynagrodził Cię za Twój wysiłek.

W idealnym świecie zostałabyś pewnie doceniona za Twoją pracę bez konieczności dopominania się o finansową nagrodę i podwyżkę. Jednak w dzisiejszych czasach sama musisz wyartykułować swoje osiągnięcia i należycie je wycenić, aby w uprzejmy sposób otrzymać podwyżkę obecnej pensji.

Jeżeli czujesz, że zasługujesz na wyższe wynagrodzenie ze względu na Twoje dotychczasowe osiągnięcia jak najbardziej powinnaś postarać się o podwyżkę.

Dlatego poniżej znajdziesz wskazówki jak napisać formalny list oraz jak się przygotować do rozmowy o podwyżkę.

Zachowaj formalny styl listu


Zacznij list od odpowiedniego zaadresowania listu.

W lewym górnym rogu umieść swoje imię i nazwisko oraz obecne stanowisko.

W prawym górnym rogu jest miejsce na datę, miejscowość oraz poniżej imię i nazwisko osoby decyzyjnej, jej stanowisko i nazwę firmy z ewentualnym adresem siedziby. 

Formalny styl listu pomoże Ci zachować powagę sytuacji jak i będzie świadczył o Twoim profesjonalizmie.

Nie zapomnij o oczywistych szczegółach


Nie wszyscy przełożeni pamiętają o latach doświadczenia, wysokości obecnej wypłaty czy osiągnięciach danego pracownika.

Dlatego warto wspomnieć o tych podstawowych informacjach: jak Twój staż pracy w firmie, stanowisko czy wysokość Twoich zarobków, aby przedstawić ogólny zarys Twojej obecnej sytuacji.

Częstym błędem, jaki się pojawia w sposobie komunikacji jest założenie, że druga osoba w danym momencie posiada ten sam poziom wiedzy i informacji co my.

Nie jest to jednak zawsze tak oczywiste i w związku z tym bezpieczniej jest powtórzyć oczywiste informacje, w celu upewnienia się, że odbiorca posiada ten same informacje co my, w oparciu których  będzie toczyć się cała rozmowa.

Opieraj się głównie na Twoich indywidualnych osiągnięciach


Argumentowanie prośby o podwyżkę w kontekście rosnących cen mieszkań czy ceny paliwa jest niewystarczającym i co więcej raczej niewłaściwym podejściem do sprawy. Argumenty takie mogą zostać łatwo odrzucone.

Jednak przedstawienie Twoich indywidualnych osiągnięć w rzeczowy sposób i opisanie wkładu, jaki wniosłaś do firmy powinno ułatwić adresatowi podjęcie pozytywnej decyzji.

Przedstaw dowody liczbowe


W treści listu przedstaw liczbowo Twój wkład w organizację, jako mocny dowód.

Jeżeli posiadasz liczbowe dane albo jesteś w stanie sama określić w jakim stopniu Twoje działania wpłynęły na sukces organizacji w danym okresie czasu, nie wahaj się i je wylistuj.

Informacje te wspierają Twoją prośbę, która opiera się na niepodważalnych faktach.

Wypisz dodatkowe obowiązki


Oprócz swoich osiągnięć możesz również napisać o wzroście ilości wykonywanych zadań i obowiązków oraz odpowiedzialności, jeżeli jest taki stan rzeczy.

W ten sposób wyrażasz wzrost ilości zadań do wykonania i przyrostu pracy w stosunku do niezmiennego poziomu wynagrodzenia. 

Jaki jest najlepszy dzień tygodnia i pora dnia aby rozmawiać o podwyżce?


Podjęcie decyzji o prośbę podwyższenia wynagrodzenia jest wystarczające stresujące, jednak zaraz potem musisz zdecydować, kiedy to zrobić.

Według magazynu Forbes początek tygodnia (poniedziałek) może nie być najlepszym dniem na rozpoczęcie negocjacji.

W poniedziałek nasze humory, są zazwyczaj mniej entuzjastyczne w porównaniu do kolejnych dni. Odkopujemy się z wiadomości na skrzynce pocztowej, planujemy zadania na cały tydzień i ogólnie żałujemy że weekend był znów za krótki.

Z kolei piątek jest dniem, w którym wielu z nas już zaczyna planować weekend i odkłada zadania na przyszły tydzień, więc również Twoje podanie może zostać odłożone w czasie do rozpatrzenia.

W związku z tym najlepszym dniem do podjęcia rozmowy lub wręczenia listu byłby środek tygodnia lub końcówka. W tej sytuacji, osobiście uważam, że wygodnie jest wybrać środę lub czwartek. 

Gdy wybrałaś już dzień w którym podejmiesz działanie, należy jeszcze wybrać najbardziej odpowiednia porę dnia.

Według badań The Morning Morality Effect: The Influence of Time of Day on Unethical Behavior istnieje efekt porannej moralności, w związku z którym podejmowane rano przez nas decyzje są bardziej uczciwe i etyczne w porównaniu do naszych decyzji podejmowanych popołudniu.

Innymi słowy, Twoja poranna prośba o podwyżkę ma większe szanse na pozytywne rozpatrzenie niż popołudniowa.

Dogodną porą dnia wydaje się być czas pomiędzy godzinami 10:00 i 11:00. Oczywiście musisz uwzględnić godziny rozpoczęcia pracy biura oraz poranną rutynę przełożonego (jak kawa czy sprawdzanie poczty) której nie chcesz przerywać. 

Otwórz się na negocjacje


Gdy wyczerpiesz już wszystkie możliwe argumenty, przygotuj się do rozmowy o podwyżce.

Oczywiście zakładamy, że decyzja po otrzymaniu oficjalnego listu przez Twojego przełożonego będzie pozytywna i jedyna kwestia, jaka pozostaje do omówienia to wysokość podwyżki.

Jednak w trakcie rozmowy powinnaś być również gotowa na opcje otrzymania negatywnej decyzji.

W tym scenariuszu pomyśl o dodatkowych benefitach, jakie możesz spróbować wynegocjować.

Przykładowo być może Ci zależy na:

  • dodatkowych szkoleniach,
  • służbowym samochodzie,
  • telefonie,
  • komputerze,
  • możliwości pracy z domu jeden dzień w tygodniu,
  • projekcie, w który chciałabyś się zaangażować.

Korzyść np. finansowanego szkolenia jest obustronna. Firma zyska Twoją wiedzę, którą możesz się podzielić z innymi (np. przeszkolić pracowników) lub dzięki pozyskanym informacjom wdrożyć nowe rozwiązania w firmie, a Ty sama będziesz miała wartościową wiedzę i certyfikat, który przyda Ci się w przyszłości w ewentualnym poszukiwaniu nowej pracy.

Zobacz również: Dlaczego kobiety rzadziej negocjują wysokość swojej wypłaty?

Co więcej, na branżowych szkoleniach możesz poznać ciekawych ludzi, z którymi kontakt może przynieść korzyści w postaci pozyskiwania klientów czy zdobyciu informacji o ciekawych projektach czy nowych miejscach pracy dla Ciebie.

Ustal datę kolejnego spotkania


Jeżeli Twój wniosek o podwyższenie pensji spotka się z odmową, poproś osobę decyzyjną o dokładne uzasadnienie swojej decyzji, wraz z wyraźnym wskazaniem warunków, po których spełnieniu będzie możliwe otrzymanie podwyżki.

Ustalenie listy zadań i celów, jak i terminu powinno pomóc przedstawić ewentualne dowody spełnienia tych warunków w niedalekiej przyszłości i przystąpić jeszcze raz do negocjacji z wzmocnioną pozycją, na podstawie wcześniejszych ustaleń.

Nie bój się spróbować i zachowaj pozytywne nastawienie


Pamiętaj firmy nie rozdają pieniędzy za darmo i niekoniecznie doceniają wszystkich pracowników należytą liczbą finansową. Jednak z pewnością większość z firm chce zatrzymać wartościowych pracowników i utrzymać ich przy sobie.

Nie bój się, więc wykazać i udokumentować swoich osiągnięć i poprosić o należytą podwyżkę Twojej pensji w miły sposób. Daj szansę przełożonemu na odniesienie się do Twojej prośby i bądź otwarta na dyskusję.

Twoje zwycięstwo będzie lepiej smakować jeżeli osiągniesz swój cel w uprzejmy i rzeczowy sposób, aniżeli gdybyś stanowczo żądała podwyżki czy groziła odejściem. Pamiętaj, że po tym spotkaniu wrócisz do codziennych obowiązków i swojej pracy, w której współpraca z innymi w oparciu o dobre relacje tylko ułatwi Ci wykonywanie Twoich zadań.

Co najważniejsze, nie zważając na wynik negocjacji pokażesz że, jesteś wartościowym pracownikiem, który rzeczowo i profesjonalnie przedstawia swoje argumenty oraz propozycję.

Podsumowując,

Czy, uważasz że zarabiasz adekwatnie do Twoich wysiłków i kwalifikacji?

Czy uważasz, że robisz więcej dla firmy niż wyłącznie wykonywanie swoich podstawowych obowiązków? 

Poczucie, że jesteś dobrym pracownikiem ale nikt tego nie docenia jest frustrujące i wpływa na Twoją motywację.
Tylko wyobraź sobie jak wielką będziesz czuć satysfakcję, gdy dostaniesz podwyżkę a wraz z nią comiesięczny wzrost poziomu radości widząc kolejny przelew. 

Tak więc, przedstaw Twoje osiągnięcia i wkładany wysiłek w rozwój firmy szefowi, uwzględniając powyższe wskazówki i zawalcz o zasłużoną podwyżkę Twojej wypłaty.

Pamiętaj, czekaniem aż ktoś Cię doceni i przyzna Ci podwyżkę nie zapłacisz rosnących rachunków i nie kupisz nowej zabawki swojemu dziecku… także nie bój się spróbować.

Aby pomóc Ci zrobić pierwszy krok w stronę większej wypłaty, poniżej znajdziesz propozycję listu, którą możesz dostosować do swoich aktualnych potrzeb.

Powodzenia!

Propozycja listu


Twoje imię i nazwisko                                                                                                                     Data, miejscowość

Twoje Stanowisko

Imię i nazwisko adresata 

Stanowisko adresata

Adres firmy

Podanie o podwyżkę wynagrodzenia

Szanowny(a) Pani(e) ….,

Mam przyjemność pracować w firmie (nazwa firmy) na stanowisku (nazwa stanowiska) w dziale (nazwa działu) od 2012 roku.

Okres ostatnich 3 lat był dla mnie niezwykle wartościowym czasem owocującym w nieustanny rozwój, bogate doświadczenie oraz bezcenną wiedzę. Możliwość rozwoju moich umiejętności sprawia, że jestem w stanie wykonywać swoje obowiązki nieustannie podwyższając poziom dostarczanych usług. Co więcej, jestem dumna ze swoich osiągnięć oraz wysiłku, jaki stale wkładam w realizację celów firmy.

Pragnę również zwrócić uwagę na moje indywidualne osiągnięcia, które z pewnością przyczyniły się do dynamicznego rozwoju firmy. Wśród najważniejszych osiągnięć mogę wymienić:

  • Znaczący wzrost utargów w oddziale w (miejscowość) od momentu powierzenia mi zadania w roku 2014;
  • Obroty generowane przeze mnie stanowią średnio ponad 60% obrotów oddziału w (miejscowość) rocznie.
  • Co więcej, w roku 2014 zostałam zakwalifikowana do tytuły najlepszego pracownika roku.

Wierzę, że powierzone mi zadania oraz założone cele są stale rzetelnie i efektywnie wykonywane. 

W związku z powyższym pragnę zwrócić się z prośbą do Zarządu o podwyższenie mojej dotychczasowej pensji o 10%, która od 2015 roku pozostaje na stałym poziomie …….. złotych brutto.

Jestem głęboko przekonana, że firma jest usatysfakcjonowana moim wysiłkiem oraz wkładem, jaki wnoszę w sukces firmy, dlatego też wierzę, że moja prośba o zweryfikowanie dotychczasowej pensji w oparciu o osiągnięcia zostanie rozpatrzona pozytywnie.

Wyrażam głęboką nadzieję na możliwość spotkania i dyskusji w najbliższym czasie.

Z wyrazami szacunku,

Podpis

 

 

Natalia Kłubko

Specjalistka ds. HR i Rekrutacji dzieląc się wiedzą, doświadczeniem jak i praktycznymi wskazówkami, pragnie pomagać kobietom znaleźć inspiracje oraz upór w dążeniu do odnalezienia satysfakcjonującej ścieżki rozwoju zawodowego.

Wzburzone Wody są miejscem gdzie znajdziesz praktyczne wskazówki dotyczące zmiany ścieżki kariery oraz inspirujące historie innych kobiet, które odważyły się podążać swoją wymarzoną ścieżką zawodową i dzielą się swoim doświadczeniem, aby dodać Ci odwagi, wytrwałości oraz uporu w odkrywaniu różnych możliwości zawodowych.

Wszystko po to abyś w pełni wykorzystała swój potencjał oraz odnalazła radość i satysfakcję podczas swojej podróży w trakcie życia zawodowego, bo życie jest za krótkie aby je marnować na pracę, której nie lubimy!

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości